Nowy Świat

Nowy Świat

napisał: Urodzony Bluźnierca
dnia 27.07.2020

Skończył się wyborczy plebiscyt i nastał Nowy Świat. Jedno z drugim nie ma wiele wspólnego, ale tak się zbiegło. Przez chorobę jednego z pracowników był poślizg, ale od 10 lipca można już słuchać Radio Nowy Świat. Uszami, ale tylko przez internet. Co jest nieco uciążliwe w warunkach domowych. Na cóż jednak mam między uszami resztkę mózgu, nadal typowo męskiego (tak, to szowinizm), więc miast marudzić poszukałem rozwiązania i znalazłem radio internetowe Ferguson REGENT i350s+.

Regent i350s+

Regent to taka skrzynka, wyglądająca prawie jak odbiornik radiowy z początku drugiej połowy XX wieku, ale z WiFi i bluetoothem ewidentnie z XXI wieku. I dzięki temu stoi sobie w kuchni radio, które nie trzeszczy i nie szumi, za to z głośników wydobywają się dźwięki, które nie bolą. Może też oczywiście szumieć i trzeszczeć, jak sobie ktoś ustawi stacje radiowe FM - ja sobie odpuściłem. Odbiera toto także cyfrowe stacje radiowe, ale zdaje się, że u nas jeszcze cyfrowego radia z powietrza nie ma, bo niczego nie znalazłem.

Próby słuchania popularnych rozgłośni typu eremefefem, zet czy innych liter alfabetu kończyły się dla mnie nieprzyjemnie. Trudno mi znieść te pokrzykiwania, humor na poziomie jeszcze niższym niż współczesnych polskich kabaretów, kaleczenie polszczyzny i muzykę, która tylko sporadycznie sprawia przyjemność. Trójka „pod” Strzyczkowskim próbowała nawiązywać do czasów sprzed masowego exodusu i nawet chwilami się to udawało, bo zostało parę przyjemnie znajomych głosów, których słucha się nadal z przyjemnością. Miarka się jednak przebrała, kiedy w Trójce usłyszałem Zenka. No nie trawię tego koziego meczenia, co na to poradzę?

W Nowym Świecie nie ma reklam, wiec nawet w reklamie Zenka nie usłyszycie. Twórcy zapewniają, że reklam nie będzie, dopóki będą w stanie utrzymać się z wpłat słuchaczy. Warto więc rozważyć dołożenie własnej złotówki. Brak reklam jest czymś zaskakująco miłym, już zapomniałem, jak to jest, a niby pamiętam czasy bez reklam także w telewizji. Słuchając Nowego Świata, uświadomiłem sobie, czego najbardziej mi brakowało w innych rozgłośniach. Jakie to dziwne: poczuć brak ładnego, poprawnego języka polskiego, kultury i taktu, ważenia słowa i klasy.

Wybrałem model, który na pewno miał mieć możliwość dodania sobie ręcznie streamu Radio Nowy Świat, ale okazało się, że nie jest to konieczne, bo stacja jest już na liście. Przy okazji odkryłem, że jest takie radio Polskiego Radia, które nadaje tylko Pink Floyd! Jest też mnóstwo (ponoć kilkanaście tysięcy) innych „stacji” z całego świata. Przekleństwo urodzaju. Zaprogramować do szybkiego dostępu można 250 - wystarczy. Radio ma też parę innych funkcjonalności, ale z mego punktu widzenia to tylko dodatek. Możecie o nich poczytać w specyfikacji urządzenia. Sprawdzałem - działają.

Pink Floyd

Są też minusy, choć mniej chyba zależą od samego odbiornika. Czasami potrafi na chwilę zerwać połączenie i może to być spowodowane dużą odległością od routera (już temu próbuję zaradzić) albo działającym chimerycznie naszym domowym internetem LTE (i temu zaradzić, póki co się nie da). Nic nie jest doskonałe.

Napisałem ten tekst, bo miałem trudności ze znalezieniem stacjonarnego radia, na którym na pewno da się słuchać Nowego Świata, wiec może komuś przyda się informacja, że na tym konkretnym modelu jest to bezproblemowe. Jestem zadowolony z zakupu, więc dzielę się tym zadowoleniem.

Linki:

Radio Nowy Świat
Ferguson REGENT i350s+


Tagi


Nieśmiało zachęcam:

Podziel się, udostępnij, skrytykuj, albo złośliwie pochwal, jakkolwiek skomentuj.

Komentarze


Więcej do czytania:


Kanał RSS

Cytuję losowo


Typowa moralność gangu przestępczego: wspólnota poprzez udział w nadużyciach. W momencie, kiedy przestajesz czynić zło, skazujesz się na potępienie tych, których zdemaskowałeś swoim aktem odmowy. Im dłużej przebywasz w gangu, tym bardziej będziesz odczuwać, że jesteś skazany na gang.
Ryszard Kapuściński
osobiste notatki
cytatów wszystkich całe mnóstwo →

O blogu


Umysłowy refluks. Osobisty magazyn zbłąkanych myśli, wypluwek z mniemaniami, drzazg spośród zwojów, niespodziewanych zapisków i notatków. Tak widzę i słyszę (więcej zmysłów nie pamiętam) świat. Nie twierdzę, że świat taki właśnie jest, nie twierdzę, że mam rację. Dlaczego jednak miałbym zawsze zakładać, że jej nie mam? Jest to przecie racja na miarę moich możliwości i jedyna, jaką mam. We łbie. Moja mała dzielna racja wśród wielkich kiełbi.

O blogu

Pokategoryzowałem