Kłamcy, kłamcy

Kłamcy, kłamcy

napisał: Urodzony Bluźnierca
dnia 10.03.2019

Od dawna byłem zdania, że aby coś osiągnąć w polityce, trzeba posiadać kilka konkretnych cech: umieć kłamać bez mrugnięcia okiem, umieć rozpychać się łokciami, być bezwzględnym hipokrytą, cwaniakiem i najlepiej pogardzać tymi, którzy tych przymiotów charakteru nie posiadają. Taki podły zawód.

To mniemanie ukształtowało mi się w głowie ze zwykłych obserwacji, przede wszystkim medialnych, ale także na bazie doświadczeń osobistych. Niedawno trafiłem na “Władców marionetek” - film dokumentalny, którego współtwórcą jest Tomasz Sekielski. Film jest z 2010 roku, ale nie ma to żadnego znaczenia, bo jest aktualny całkowicie, jeśli nie bardziej.

Teoretycznie nie zobaczyłem tam niczego, czego bym nie wiedział, bądź się nie spodziewał, ale robi wrażenie, gdy jest tak dobrze udokumentowane, pokazane czarno na białym. To, co napisałem w pierwszym akapicie, brzmi mocniej, gdy wychodzi od samych polityków lub tzw. spin doktorów, kreatorów wizerunku i innych doradców politycznych. Wtedy okazuje się, że cynizm takiego spojrzenia na polityków jest niczym w porównaniu z cynizmem ich samych. Wyraźnie widocznym na twarzach niektórych z nich, w uśmiechach pełnych pogardy, w bezwstydzie lub oswojeniu ze śliskim lawirowaniem. Pięknie obrzydliwy film1. W sam raz przed wyborami.

Oczywiście uogólniam i prawdopodobnie, choć pewien nie jestem, są też inni, ale ja nie potrafię ich odróżnić od całej reszty amoralnych karierowiczów bez honoru i kręgosłupa. Elita polityczna? Mężowie stanu? Nazwałbym ich zwykłymi świniami, ale te są niewinnymi zwierzakami, a wieprzowina przynajmniej na talerzu wiele zyskuje.

1 Film można zobaczyć na YouTube: “Władcy marionetek”.

 


Tagi


Nieśmiało zachęcam:

Podziel się, udostępnij, skrytykuj, albo złośliwie pochwal, jakkolwiek skomentuj.

Komentarze


Więcej do czytania:


Kanał RSS

Cytuję losowo


Archiwiści i bibliotekarze są zwykle zdumiewającymi ludźmi, bo mają wszelkie talenty śledcze cechujące dobrych dziennikarzy, ale nie ich wybujałe ego.
Luke Dittrich
Eksperyment
Przeczytałem to zdanie i przed oczami pojawiły mi się twarze panów Cezarego Gmyza i Witolda Gadowskiego. Ciekawe czemu?
cytatów wszystkich całe mnóstwo →

O blogu


Umysłowy refluks. Osobisty magazyn zbłąkanych myśli, wypluwek z mniemaniami, drzazg spośród zwojów, niespodziewanych zapisków i notatków. Tak widzę i słyszę (więcej zmysłów nie pamiętam) świat. Nie twierdzę, że świat taki właśnie jest, nie twierdzę, że mam rację. Dlaczego jednak miałbym zawsze zakładać, że jej nie mam? Jest to przecie racja na miarę moich możliwości i jedyna, jaką mam. We łbie. Moja mała dzielna racja wśród wielkich kiełbi.

O blogu

Pokategoryzowałem